Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozporuplná otázka církevních restitucí

Církevní restituce jsou předmětem vášnivých debat a sporů již od počátku devadesátých let. Současný návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, který nyní prochází schvalovacím procesem v českém parlamentu, by měl veškeré diskuse ukončit a přinést očekávané definitivní řešení, které by bylo přijatelné pro všechny strany.  Podrobnější rozbor tohoto legislativního návrhu však může vyvolávat obavy, že v případě jeho přijetí v navrhovaném znění, budou spokojené především církve, zatímco státní rozpočet bude na následujících třicet let zatížen novým mandatorním výdajem ve výši několika miliard korun.

Většina politiků dnes přitom nezpochybňuje nutnost vyřešení problému majetkových nároků církví a otázky jejich dalšího financování formou dlouhodobé dohody mezi nimi a státem. Vládní návrh zákona však vyvolává tolik rozporů a otázek, že by bylo na místě spíše jeho kompletní přepracování, než usilovná snaha protlačit jej parlamentem za každou cenu. Jedná se přitom prakticky o návrh totožný s tím, který byl předložen již vládou Mirka Topolánka. Vyšší je pouze podíl naturálního plnění, tedy vydávání fyzického majetku, což je nejen důsledek stavu státních financí a možných problémů okolo ocenění nevydávaného majetku, kde by se mělo postupovat jako u náhrad pro restituční proces fyzických osob. Vliv má i tlak především církevních řádů, které v minulosti disponovaly velkým pozemkovým majetkem, a pro které by bylo případné ocenění majetku méně výhodné, než jeho přímé vydání.

Hlavním jádrem aktuálních sporů je přitom právě problematika vyčíslení hodnoty nemovitostí, za které má být církvím poskytnuta finanční kompenzace, a kde panuje zásadní rozpor zejména s ohledem na zásadu rovnosti a spravedlnosti při vypořádávání ostatních restitučních skupin. Zde by se mělo důsledně trvat na dodržení základních rysů restituční legislativy přijaté po roce 1989, tedy že jde o částečnou nápravu křivd, a že je ke všem oprávněným osobám nutno přistupovat srovnatelně a předvídatelně. Církev by přitom neměla mít ve srovnání s ostatními restituenty žádné výjimečné postavení.

Podstatou vládního návrhu zákona na vyrovnání státu a církví je náhrada finanční a naturální. Finanční náhrada za nevrácený původní církevní majetek má být ve výši 59 miliard korun a bude vyplacena ve třiceti ročních splátkách. Nesplacená výše finanční náhrady bude přitom každý rok valorizována podle míry inflace. Je tedy možné očekávat, že při průměrné výši inflace okolo dvou procent se celková vyplacená částka zvýší na úroveň takřka 79 miliard korun, zatímco při průměrné inflaci 3,5 procenta bude finální částka přesahovat astronomických 96 miliard korun. Největší podíl z těchto finančních náhrad, zhruba 80 procent, připadne katolické církvi, ostatní církve následují s velkým odstupem. Vyplácení finančních kompenzací je přitom pro státní rozpočet velkým závazkem do budoucna. Je přitom paradoxní, že právě tato vláda, jež se zaklíná bojem proti zadlužování budoucích generací, zatíží budoucí vlády splácením takto vysokých částek.

Druhou částí vládního návrhu je pak vlastní naturální kompenzace formou vracení nemovitého majetku. Jeho hlavní část tvoří zemědělské nemovitosti, tedy pole, lesy, rybníky a související stavby, jenž byly dříve ve správě církví. S tímto majetkem nyní hospodaří Lesy České republiky a jeho správu vykonává Pozemkový fond ČR. Nakládání s ním přitom od začátku 90. let brání takzvaný blokační paragraf v zákoně o půdě, který zároveň pro řadu obcí a měst znamená významnou překážku v jejich rozvoji. Celkový rozsah vracených pozemků byl poněkud záhadným způsobem vypočten ve výši 48 412 hektarů. Zarážející však je, že toto číslo nemusí být konečné, neboť sami předkladatelé návrhu zákona si nechávají prostor k jeho úpravě a to až ve výši několika tisíc hektarů. Nejasná je rovněž metoda, jakou se došlo k ocenění pozemků církví, neboť metr čtvereční zemědělské půdy vychází z ceny 44,48 korun. Byť představitelé ministerstva kultury argumentují tím, že se část tehdejší zemědělské půdy církví nachází na katastrálním území velkých měst – Prahy a Brna, přesto tato cena vyvolává oprávněné spekulace, zda církve nebudou z veřejných peněz fakticky přepláceny, neboť současná tržní realita se pohybuje v rozmezí 7-15 korun za metr čtvereční zemědělské půdy.

Otazník se také vznáší nad budoucí kontrolou církevního majetku. Pokud by totiž v tomto případě skutečně šlo o restituční zákon a nikoliv zákon o odluce církve od státu, jednalo by se nejen o fakt obnovy fyzického vlastnictví majetku nebo náhrady za něj, ale i o navrácení kontroly nad tímto majetkem, který však byl vždy považován za majetek veřejný vlastněný církví.  Nakládání s ním, jeho zcizení nebo zatížení bylo vždy přísně kontrolováno a regulováno. Tuto právní úpravu z rakousko-uherského práva převzala v nezměněné podobě i první československá republika, byť v počátku uvažovala o odluce církve a státu. Majetek církví mohl být užit jenom způsobem určeným zákonem – bohoslužebným, pastoračním, dobročinným, školským a administrativním. Tato povinnost byla ze zákona odstraněna až po roce 1990. Nejde tedy o restituci tedy návrat ke stavu k nějakému datu, ale o vyšší úroveň, kdy je církvi tímto zákonem dáváno právo takřka neomezeného nakládání s majetkem.

Pokud by měl být tedy nový legislativní návrh přijatelný širokou politickou reprezentací a rovněž většinou společnosti, měli by jeho předkladatelé reflektovat alespoň některé významné pozměňovací návrhy a připomínky. V prvé řadě by se tento zákon neměl principiálně odlišovat od ostatní restituční legislativy, zejména by církvím a náboženským společnostem neměl přiznávat vyšší práva, než přiznal restituentům – fyzickým osobám. Za druhé by se pak měl vyhnout jakýmkoliv pochybnostem spojenými s finančním vyrovnáním a nejasnostem s oceňováním majetku. Jediným možným řešením je návrh sociálně demokratických poslanců na vytvoření účelového veřejnoprávního fondu řízeného církvemi a kontrolovaného státem, kam budou převedeny finanční náhrady za nevydaný majetek, a který bude i nadále kontrolovat nakládání s nemovitým a movitým majetkem. Zákon by stanovil omezení zajišťující zachování majetkové podstaty fondu, zcizování a zatěžování majetku fondu by bylo možné pouze v omezených případech veřejného zájmu při zachování jeho celkové hodnoty. Užití výnosu fondu by pak bylo účelově vázáno na duchovní činnost, sociální, zdravotní, vzdělávací aktivity církví a údržbu a zachování kulturního dědictví a památek v majetku církví a podporu kulturních aktivit. Schválení tohoto návrhu by přijatelným způsobem vyřešilo stávající neutěšenou situaci, podpořilo by rozvoj obcí, měst a zlepšení situace některých církví a zároveň by bylo nejméně bolestivé pro státní pokladnu.

Autor: Lukáš Kaucký | sobota 31.3.2012 22:58 | karma článku: 12,57 | přečteno: 812x
  • Další články autora

Lukáš Kaucký

Pražský magistrát hazarduje s kulturním stříbrem metropole

Současná pravicová koalice na pražském magistrátu se evidentně rozhodla, že kulturní politiku města pojme formou svérázného představení, ve kterém bude jeviště zahaleno do spousty mlhy, ze které se občas vynoří nějaká tajuplná postava, pronese svojí nepříliš srozumitelnou repliku a zmizí do propadliště, aby se po chvíli objevila postava jiná s replikou naprostou popírající slova předcházející.

30.1.2013 v 8:45 | Karma: 10,57 | Přečteno: 417x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Kaucký

Budeme mít prezidenta, jakého si zasloužíme

Od nástupu Václava Klause do prezidentského úřadu brzy uplyne dlouhých deset let. Jeho odchodem však nekončí jen dekáda plná zlomových událostí, ale díky schválené změně Ústavy se uzavírá i jedna celá etapa vývoje našeho státu. V pořadí jedenáctý prezident od vzniku samostatného Československa již bude volen nikoliv parlamentem, ale všemi občany. Byť si to mnoho současníků možná vůbec neuvědomí, máme možnost být svědky skutečně mimořádné události v tisícileté historii naší země. Poprvé budou moci Češi přímo rozhodnout, kdo jim bude vládnout z historických prostor majestátního sídla českých králů, byť se zlomkem tehdejších pravomocí.

20.12.2012 v 8:27 | Karma: 19,62 | Přečteno: 2768x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Kaucký

Mariánský sloup – pomník primátora Svobody

Primátor Svoboda se evidentně rozhodl, že se chce nesmazatelným způsobem vepsat do podoby historického centra našeho hlavního města. Jako každý vysoce postavený politik, který se nechá příliš oslnit mocí svého úřadu, a v tomto případě i leskem svého zlatého řetězu, rozhodl se i současný pražský primátor, že si nechá postavit pomník. Které místo je přitom v Praze exponovanější a důstojnější, než Staroměstské náměstí. Žijeme však v demokratickém státě, kde není společensky přijatelné ani dovolené stavět pomníky žijícím osobnostem, proto se pan primátor rozhodl, že by tento pomník měl alespoň dostatečně připomínat jeho působení v čele pražského magistrátu. Jinak, než touto úvahou, si totiž nelze vysvětlit jeho neutuchající zapálenost, spoustu energie a času, kterou primátor od jarních měsíců věnuje projektu obnovy Mariánského sloupu a Krocínovi kašny právě na Staroměstském náměstí.

1.12.2012 v 12:36 | Karma: 12,42 | Přečteno: 1196x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Kaucký

Tomáš Töpfer, senátor na „vedlejšák“

Tento pátek a sobotu vybírají voliči v každém ze 27 volebních obvodů nového senátora. Jestli se přitom bude skutečně jednat o nováčka, který poprvé zasedne v lavicích horní parlamentní komory, či svojí pozici obhájí někdo ze starých harcovníků, se tentokrát ukáže velmi brzo po uzavření volebních místností. Mezi bedlivě sledované duely v rámci senátních obvodů přitom patří Praha 4, nejlidnatější pražská městská část, tradiční bašta ODS, kde se dlouhodobě používalo rčení, že zde ve volbách bez problémů vyhraje i tenisová raketa Václava Klause.

19.10.2012 v 8:30 | Karma: 43,42 | Přečteno: 5763x | Diskuse| Politika

Lukáš Kaucký

Cestovní ruch: nevyužitý potenciál, špatná legislativa

V nadcházejících volbách do krajských zastupitelstev budou občané rozhodovat nejen o novém vedení krajů na následující čtyři roky, ale zároveň o postavení a síle krajů prosadit své priority a zájmy svých obyvatel. Zásadní otázkou je, zda budou silnými partnery vlády a centrálních úřadů nebo se jejich pravomoci a kompetence díky tlaku pravicových vlád postupně marginalizují, majetek krajů se zprivatizuje a z hejtmanů a krajských radních se stanou správci nevýznamných rozpočtů bez možnosti cokoliv v kraji podstatněji ovlivnit.

30.9.2012 v 19:28 | Karma: 9,66 | Přečteno: 865x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Kontrast v odvodech v Kyjevě a venku je neskutečný, říkají reportéři iDNES.cz

26. dubna 2024  16:04

Podcast Únava vojáků i civilistů na Ukrajině je vysoká, ale stejně tak i morálka. Redaktor Michal Voska a...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

VIDEO: Strážníci v ulicích naháněli bagr, opilý řidič si jel pro cigarety

26. dubna 2024  15:42

Městská policie z Krupky na Teplicku zveřejnila video z netradičního zásahu svých strážníků. Ti...

Medaile z policistova hrobu nosil zloděj jako ozdobu klíčenky. Odhalila ho DNA

26. dubna 2024  15:36

Policie dopadla zloděje, který v říjnu roku 2022 v Ostravě-Vítkovicích ukradl dvě medaile z hrobu...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 24
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1370x
Zastupitel hl. m. Prahy, politik, jenž ještě neztratil ideály, věnující se ve volném čase historii, kterou vystudoval a která je jeho největším koníčkem

Seznam rubrik